Soolaravi,  mida ka kutsutakse haloteraapiaks (Kreeka: halos – sool, therapy - ravi), on respiratoorsete haiguste ravi kontrollitavas keskkonnas mis simuleerib looduslike soolakoobaste mikrokliimat, ja on ajalooliselt arenenud speleoteraapiast.

Speleoteraapia (Kreeka: speleon – koobas, therapy - ravi), on ravimeede, mis kasutab maaaluseid soolakoopaid krooniliste respiratoorsete haiguste raviks. Speleoteraapia on tuntud tõhus ravimeetod juba väga pikka aega; Poola arst F Bochkowsky avaldas esimese raamatu soolakoobaste keskkonna mõjust respiratoorsetele haigustele juba 1843 aastal. Looduslik kuiv soola aerosool on peamine antud keskkonna  ravifaktor, mis on moodustud konvektiivsest difusioonist soola seintest. Muud tegurid, nagu mugav temperatuur ja niiskuse režiimid, hüpobakteriaalne ja allergeenide-vaba ioniseeritud  õhkkond suurendavad ravitoimet.

Soolaravi on aerosoolteraapia meetod, mis võtab speleoteraapiast tema põhi ravifaktori - tervendava keskkonna, mis on aero-hajutatud keskkond küllastunud kuiva naatriumkloriidi aerosooliga kontrollitava masskontsentratsiooniga ja osakeste suurustega vahemikus 0.5-10μm. Soolaravi sageli toimub spetsialiseeritud ruumides, mis võivad olla dekoreeritud soolaga ja kus soola aerosool on tehtud ainult spetsiaalse soola generaatori abil.

Aerosoolravi on  aerosooliosakeste tarne hingamissüsteemi ravi eesmärgil. Sellise ravi eelised on järgmised: kiire ravitoime algus, aine viiakse otseselt hingamisteedesse, süsteemsete kõrvaltoimede puudus või haruldane esinemine, mugavus ja valutus.  
Vaatamata asjaolule, aerosoolravil kasutatakse erinevaid aineid, ainete granumeetrilised nõuded on ühesugused ja tulenevad inimese hingamistrakti ülesehitusest.

Järelikult, osakesed suunatud alumiste hingamisteede raviks peavad omama läbimõõtu vähem kui  3μm, keskmiste jaoks 2-6μm ja ülemiste hingamisteede jaoks 4-10μm. Vastavad uuringud näitavad, et osakesed suurustega 5-10μm sadestuvad orofaarünksis,  kõris ja hingtorus, 2-5μm  bronhides, 0.5-2μm alveoolides ja osakesed alla 0.5μm ei sadestu ja on välja hingatud (Bates DV et al., Deposition and retention models for internal dosimetry of the human respiratory tract. Task group on lung dynamics. Health Phys. 1966 Feb;12(2):173-207). Kahjuks tänapäeval kasutusel olevad soola generaatorid valmistavad aerosooli, kus osakeste suurused on väga erinevad, kus suured osakesed domineerivad. Meie poolt läbiviidud mõõtmised näitavad, et Eestis üksi soolakamber ei vasta nõuetele. Paljud kasutuselolevad generaatorid ei ole reguleeritavad granumeetriliste parameetrite osas ja "ravivad", jättes alumised hingamisteed puutumata. Praktikas see tähendab, et inimene alumiste hingamisteede haigustega saab ebavajalikku ravi ülemiste jaoks ja alumised jäävad ravita. Tähtis on kõrvale hoida igasugusest mitte vajalikust ravist sest see võib olla kahjulik, tuleb järgida põhimõtet "primum non nocere". 

Figure 1. Caliber of human airway compartments

Naatriumkloriidi aerosool parandab hingamisteede sekreedi reoloogilisi omadusi  ja normaliseerib mükotsellulaarset kliirensi.  Naatriumkloriid  on vajalik bronhiaalse ripsmelise epiteelnormaalseks funktsioneerimiseks, tema kontsentratsioon sekreedis on madalam kroonilistel kopsuhaigetel. Tänu aerosooli tervendavale mõjule  hingamisteede drenaaži funktsiooni paranemine on ilmne soolaravi jooksul: kergeneb röga eemaldamine, väheneb röga viskoossus, leevendub köha ja toimuvad positiivsed muutused kopsude auskultatoorses leius.



Naatriumkloriidi aerosool:

Algatab vedeliku eraldamist bronhide valendikku, ja mõjutab bronhiaalsekretsioon  viskooselastseid omadusi muutes valgumolekulide konformatsiooni  ja vabastades vett klompide väliskihti, mis soodustab bronhide röga evakueerimist  (Clarke 1979, Pavia 1978, Wurtemberger 1987). 
  • lõhub ioonilist sidet lima geelis, mis vähendab ristsidemeid ja viskoossust ja elastsust (Ziment 1978) 
  • Kroonilise infektsiooniga mutsiini makromolekulides areneb fikseeritud negatiivne laeng, põhjustades vee eemaletõuge vähendamist. Lisaks NaCl suurendab ioonide kontsentratsioon limas ja põhjustada konformatsioonilist muutust kaitses negatiivset laengut ja läbi selle vähendab vee eemaletõuget (Robinson 1995). 
Naatriumkloriid aerosoolil on bakteritsiidne ja bakteriostaatiline mõju hingamisteede mikrofloorale, mis  takistab põletiku arengut (Simyonka 1989, Rein 1973). 
  • mikrobiaalsete rakkude dehüdratsioon,
  • soola osakeste haardumise mikrobiaalsete formatsioonidesse, ja kuna nende mass kasvab, siis nad ka eemalduvad kergemini,
  • Soodne efekt alveilaarsete makrofaagide fagotsutaarsele aktiivsusele (Konovalov 1992)
  • epiteelirakkude pneumokokkilise infektsiooni indeksi alandamine ja pneumokokkide arvu vähenemine ühe mõjutatud epiteliraku kohta 
  • neutrofiilide ja lümfotsüütide arvu vähenemine ja makrofaagide arvu suurenemine hingamisteede limaskestas (Voronina at al, 1994).